Budownictwo i architektura

Lokalizacja wycieków i przecieków wody

O ile bez wody, żadne gospodarstwo domowe, nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować, o tyle jej nadmiar czy też niespodziewane przecieki, zdecydowanie już budzą niepokój i rodzą potrzebę natychmiastowego  zlokalizowania źródła problemu. W końcu, któż chciałby zastać w swoim domu tajemniczą kałużę wody?

Wycieki wody to jednak nie tylko te przytrafiające się w naszym domu czy też mieszkaniu. Niemiło zaskoczyć mogą się nimi również wszyscy przebywający w budynkach wielkokubaturowych, takich jak sklepy, centra handlowe czy też wielkie biurowce.

Wycieki wody – usterki

Nie ma jednego, konkretnego miejsca, w którym wycieki wody występują najczęściej. Mogą być one związane z kuchnią i tym samym ze zmywarką, bądź też kuchenną posadzką, ale oczywiście możemy je również znaleźć w łazience, w związku ze znajdującą się tam spłuczką, brodzikiem czy też wreszcie pralką. Dotyczą one zatem, zarówno sieci wodociągowych, jak również tych ciepłowniczych i kanalizacyjnych.

Jak widzimy, nie znając się kompletnie w tym temacie, trudno od razu znaleźć przyczynę i miejsce problemu, bo opcji jest naprawdę mnóstwo. Nie da się jednak ukryć, że tam gdzie znajduje się źródło bieżącej wody, tam też będzie ryzyko pojawienia się wycieku i niestety należy się z tym liczyć.

Wycieki wody – metody wykrycia

Z pewnością lokalizacja wycieku i tym samym znalezienie jego przyczyny, powinno zostać powierzone fachowej obsłudze, gdzie będziemy mieć pewność, że specjaliści będą w stanie posłużyć się fachowymi narzędziami i tym samym wykorzystać odpowiednie metody, które zapewnią jak najmniejszą ingerencję w danym pomieszczeniu. Nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że czynności te wymagają wyjątkowego skupienia i dokładności, dlatego nie mogą być wykonywane przez przypadkowe osoby bez doświadczenia w tej dziedzinie. Nic nam nie pomoże uzyskanie błędnego pomiaru, złe podłączenie urządzeń pomiarowych czy też błędna analiza oraz interpretacja wyników.

Do czynności, które wykonuje się w pierwszej kolejności, zaliczyć przede wszystkim możemy:

– próbę szczelności instalacji – to pierwsza i najważniejsza czynność ze wszystkich, sprawdza się tutaj wytrzymałość instalacji

– zastosowanie ultradźwięków – to zbieranie szmerów z instalacji

– użycie geofonu – dotyczy wycieków w rurociągach wody pitnej

– użycie kamer inspekcyjnych – sprawdzą się w kanałach kominowych i wentylacyjnych oraz rurociągach wodnych i kanalizacyjnych

– substancje barwiące – odnoszą się np. do umiejscowienia przecieków z brodzików łazienkowych

Dlatego też oprócz znalezienia osób, które podejmą się tych czynności, należy dokładnie sprawdzić, czy oby na pewno znają się one na rzeczy.