Dom i ogród

Ocena stanu kanalizacji – jak wygląda?

Na co dzień, gdy jesteśmy zabiegani i mamy sporo na głowie, nie myślimy zbyt wiele o stanie kanalizacji, której działanie bierzemy za pewnik. W rzeczywistości powinniśmy się jednak temu przyjrzeć – szczególnie, jeśli mieszkamy w starym budownictwie, gdzie kanalizacja narażona jest na wiele usterek. Warto zacząć od oceny stanu kanalizacji. Jak to wygląda? Kto wykonuje taką usługę? Wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane za pomocą niniejszego artykułu.

Inspekcja kanalizacji

Ocena stanu technicznego rur jest bardzo ważna; najlepiej ją zrealizować, jeszcze zanim przydarzy się kłopotliwa awaria. Przeprowadzenie jej w porę pomoże zareagować na zauważone w trakcie inspekcji ewentualne nieprawidłowości takie, jak wady, pęknięcia czy zatory. Taką ewaluację stanu kanalizacji operator wykonuje za pomocą kamer inspekcyjnych, które pozwalają ocenić stan rur od środka; wymagany jest tu profesjonalny sprzęt na wysokim poziomie. Odpowiednio przeszkolony fachowiec z dużą wiedzą oraz doświadczeniem oceni również prawidłowość wykonania instalacji kanalizacyjnej czy stopień jej zanieczyszczenia. Powinniśmy od niego otrzymać również opinię techniczną i zalecenia, jakich należy przestrzegać.

Kamerowanie kanalizacji

Ocena stanu kanalizacji jest mądrym krokiem, który powinno się podjąć w celu dbania o dom i jego prawidłowe funkcjonowanie. Po co? Po to, by nie doprowadzić do tego, że wody odpadowe oraz wszelkie nieczystości finalnie cofną się do wnętrza domu, zalewając nam drewnianą podłogę czy meble i generując spore koszty oraz mnóstwo nerwów i frustracji. Jeśli chcemy być pewni, że wszystko funkcjonuje poprawnie, warto zamówić taką usługę, jak ocena stanu technicznego rur. Taka inwestycja nam się zwróci – nie od dziś wiadomo, że usterki są znacznie droższe, niż kontrole i dlatego lepiej im zapobiegać. Do przeprowadzenia technicznej diagnostyki za pomocą kamery nadają się takie instalacje, jak instalacja odpływowa zlewu, odpływy pralki, wanny czy brodzika, instalacje podziemne, piony kanalizacyjne czy kratki ściekowe. Z pewnością fachowiec, który za pomocą idealnie dopasowanego sprzęty przeprowadzi taką ocenę wszystko nam przystępnie wyjaśni i zaoferuje odpowiednie rozwiązania, jeżeli zauważy jakąkolwiek nieprawidłowość.

Powszechnie mówi się, że „co z oczu, to z serca”, jednakże to, że gołym okiem nie widzimy całej infrastruktury kanalizacji, nie oznacza, że nie musimy o nią dbać. Naprawdę warto zareagować w porę i zamówić odpowiednią diagnostykę, by móc ze spokojem ducha korzystać ze wszystkich podpiętych do niej urządzeń.