Fauna i flora

Wszystko o tulipanach – informacje, które warto wiedzieć

Tulipany są jedną z najczęstszych wiosennych roślin kwitnących w ogrodach. Tulipany w ogrodzie niewątpliwie pięknie ozdobią każdy wiosenny ogród. Do wyboru jest wiele odmian tulipanów, które różnią się kolorem i kształtem kwiatów i wysokością. Tulipany nie są zbyt wymagającymi roślinami, jednak jak każdy kwiat – potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. W tym artykule podpowiadamy między innymi: kiedy sadzić tulipany, aby prawidłowo zakwitły; jak głęboko sadzić tulipany oraz kiedy kwitną tulipany.

Kiedy sadzić tulipany?

Aby tulipany w ogrodzie cieszyły nas wiosną, muszą być sadzone jesienią. Optymalny czas na sadzenie to od połowy września do końca października, choć przy sprzyjającej pogodzie można sadzić nawet w listopadzie. Wiosenne sadzenie może być ryzykowne, chociaż zdarza się, że w magazynie znajdujemy cebulki z zapomnianymi pąkami i sadzimy je w ziemi. Są jednak one słabe lub zakwitną w następnym sezonie. Może się również zdarzyć, że takie cebulki zgniją. Dla bardziej wytrwałych ogrodników zalecamy eksperymentowanie z tulipanami kwitnącymi w grudniu. Cebulki tulipanów muszą powstawać w warunkach naturalnych, dlatego muszą być specjalnie przygotowane do wcześniejszego kwitnienia. Warunkiem wczesnego kwitnienia jest zapewnienie cebulkom chłodnego okresu. Cebule zasadzone we wrześniu w doniczkach są trzymane w ciemnym i chłodnym miejscu w temperaturze ok. 9°C lub niższej przez 8-10 tygodni, po czym przenoszone są do cieplejszego, ale również zacienionego pomieszczenia. Po drugim tygodniu doniczki należy przenieść w oświetlone, ale jak najchłodniejsze miejsce, po czym pozostaje już tylko czekać na pąki kwiatowe.

Jak głęboko sadzić tulipany?

To dość proste pytanie, ale wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć i jak duże mamy cebulki. Przyjmijmy, że głębokość sadzenia cebul powinna przekraczać trzykrotność wielkości cebulki. Zwykle jest to około 8-10-15 cm, najlepiej więc wykopać dołek o głębokości 15-20 cm, aby gleba była głęboko poruszona, a cebulki łatwiej się zakorzeniły. Warto pamiętać, że im większa cebula, tym większa głębokość, a także, że lżejsze sadzimy głębiej niż cięższe. Krótsze sadzenie uszkadza cebulki z powodu silnych mrozów i gryzoni, a rośliny są również bardziej podatne na infekcje grzybicze. Rośliny posadzone zbyt nisko są również mniej stabilne i zachodzą na siebie. Jeśli nie zamierzasz kopać cebulek tulipanów co roku, sadź je co 15-20 cm.

Tulipany – aranżacje w ogrodzie

Tulipany to z pewnością jedne z najpiękniejszych kwiatów. Dlatego też możemy sadzić je w sposób, aby tworzyły świetne aranżacje w ogrodzie. Możemy, np. zasadzić je w formie ścieżki lub tak, by po zakwitnięciu utworzyły się zachwycające kompozycje z tulipanów. Można również sadzić je na przemian, czyli mieszać kolory, odmiany itd. Aranżacje w ogrodzie z tulipanów zadbają o piękny wygląd naszego podwórka, a niezwykłe kompozycje z tulipanami będą cieszyć oczy podczas wiosennego odpoczynku na leżaku w ogrodzie.

Odmiany tulipanów

Tak jak róża jest królową kwiatów, tak tulipany są niekwestionowanymi królami wiosny. Ogromna różnorodność i obfitość odmian tulipana dobitnie świadczy o tym, że jest to jeden z najpopularniejszych kwiatów na świecie. Odmian tulipanów jest tak wiele, że dla ułatwienia użytkowania podzielono je na 15 grup. Jednak początkującemu ogrodnikowi dosyć trudno jest się w tym połapać. Na szczycie listy najpopularniejszych jest niewątpliwie grupa odmian tulipanów Triumph, których kwiaty są wysokie, duże i przede wszystkim zachwycają wieloma kolorami. Najciekawsze odmiany to: „Flaming Kiss” (z pięknymi wielobarwnymi płatkami w odcieniach ciemnego różu, są to różowe tulipany), „Debutante” (czerwone płatki wiśniowe, białe obramowanie), „Kees Nelis” (klasyczne czerwone płatki szerokie , żółty obramowanie), „Strong Gold” (klasyczne żółte tulipany, odporne na choroby i szkodniki, jedne z najpopularniejszych tulipanów w Polsce), „Gavota” (przepiękny bordowy tulipan o szerokich, żółto obramowanych płatkach), „New Design” (płatki różowe, na zewnątrz ciemnoróżowe, wewnątrz ciemnoróżowe, liście zielone z białymi brzegami), 'Helmar’ (piękna, różnobarwna, żółtawo-czerwona odmiana) 'Arabian Mystery’ (fioletowe płatki z białą obwódką i bladą miseczką wewnątrz kwiat, tak zwane tulipany piwoniowe) lub „Princess Irene” (płatki pomarańczowe, poniżej zabarwione na ciemniejszy szaro-fioletowy). Czarne tulipany to rarytas poszukiwany przez miłośników cebulowych kwiatów. Odmiany tulipanów o czarnych kwiatach przyciągają uwagę i są prawdziwym wyróżnikiem na rabatach ogrodowych. Nie jest to zaskakujące, ponieważ taki kolor kwiatów jest bardzo rzadki. Odmiana ta nazywa się „Queen of Night”. Istnieją również tulipany niebieskie, są także dosyć niespotykane, jednak nie mniej piękne. Niebieskie tulipany są zazwyczaj nieco droższe niż pozostałe.

Bukiety z tulipanów

Bukiet z tulipanami nie wystarczy włożyć do wazonu z wodą – tak piękne pozostaną tylko przez kilka dni. Możesz jednak zachować ich piękno na dłużej! Na trwałość każdego bukietu, w tym tulipanów, duży wpływ ma czas cięcia. Tulipany najlepiej ciąć w ogrodzie rano lub tuż po zachodzie słońca. Jeśli kupujesz kwiaty z bazaru lub kwiaciarni, oczywiście nie mamy na to wpływu, ale przynosząc je do domu, możesz odpowiednio przyciąć łodygi. Odbywa się to za pomocą bardzo ostrego noża, najlepiej pod wodą, aby pęcherzyki powietrza nie dostały się do łodyg i ich nie blokowały, ponieważ kwiaty piją wodę właśnie przez łodygi. Unikaj używania nożyczek. Bukiety z tulipanami to niezaprzeczalnie wiosna w domu.