Dom i ogród

Lokalizacja wycieków – ja to się robi

Sprawna instalacja wodno-kanalizacyjna to nie tylko wygoda mieszkania w domu lub mieszkaniu. Nawet małe wycieki mogą być groźne dla budynku, środowiska lub ludzi (szczególnie w odniesieniu do kanalizacji). Wycieki wody są również problemem w przemyśle, ponieważ traci się w ten sposób cenne zasoby. Finalnie utrata wody lub wyciek nieczystości w niekontrolowany sposób to olbrzymie zagrożenie dla środowiska naturalnego.

Kiedy trzeba martwić się o instalację wodną i kanalizacyjną?

Ogólnie rzecz ujmując, zawsze może dojść do wycieku z instalacji wodnej lub kanalizacyjnej, jednak zawsze powinniśmy być bardziej podejrzliwi, kiedy instalacja jest stara lub kiedy nie mamy tak naprawdę danych o tym ile lat ma oraz w jakim jest stanie. Szczególnie powinno to interesować osoby, które na przykład kupują dom lub mieszkanie. Sama niesprawna instalacja to oczywiście kłopot, ponieważ trzeba będzie ją wymienić, a jak do takiej wymiany dochodzi, to najczęściej trzeba podejść do tematu całościowo. Takie remonty są kosztowne. Dodatkowo może czasem dojść do skażenia terenu, w przypadku wycieków z instalacji kanalizacyjnej, jednakowo takiej, która odprowadza ścieki do szamba, jak i do systemu kanalizacyjnego. Niewielki wyciek, ale sączący zanieczyszczenia do gleby latami, może naprawdę doprowadzić do tego, że skażeniu ulegnie grunt, studnia, ciek wodny lub wody głębinowe.

Jak sprawdzić, czy nasza instalacja działa prawidłowo?

Kiedy z jakiegoś powodu musimy lub chcemy sprawdzić szczelność instalacji wodnej, lub kanalizacyjnej, to należy wezwać specjalistyczną firmę, dla której lokalizacja wycieków wody i ścieków, to podstawa działalności. Firmy takie są w stanie lokalizować wyciek, sprawdzić stan instalacji w ujęciu całościowym, jak i odcinkowo. Najczęściej stosuje się metodę ciśnieniową. Dzięki pomiarom wykonanym przez taką firmę dostaniemy raport o stanie naszej instalacji. Może mieć to znaczenie, kiedy będziemy chcieli sprzedać dom lub mieszkanie itp.

Warto pamiętać, że okresowe sprawdzanie szczelności kanalizacji, spoczywa na barkach każdej osoby, która na swoim terenie posiada takową. Chodzi tutaj głównie o prawo własności. Jeśli zbudowaliśmy dom, to odcinek instalacji leżący na naszym terenie, aż do np. przyłącza do systemu miejskiego, jest niejako pod naszą kontrolą i to my odpowiadamy za jego stan techniczny. Tego typu badania, to dla nas zabezpieczenie jednakowo przed ewentualnymi karami, ale również przed nieprzyjemnymi i szkodliwymi skutkami wycieków. Wycieki wody i ścieków mogą wpłynąć na pogorszenie stanu technicznego budynku, obniżenie wartości działki itp.